Lazer Epilasyon Nedir?

Tüm dünyada milyonlarca insan, istenmeyen tüylerden kurtulmak için para ve zaman harcamaktadır. Geleneksel yöntemler, traşlama, ağda, kıl dökücü, kimyasal maddelerin kullanılması, elektroliz yöntemi olsa da kısa süreli etkili oldukları için bunlardan hiçbiri ideal değildir. Aynı zamanda bunlar bıktırıcı olabilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için yeni yöntem arayışları, lazer teknolojisinin buluşuyla yeni bir yön kazanmıştır.

Lazer epilasyon nedir sorusuna verilecek en güzel yanıt vücudun tüm bölgelerindeki tüylerden sonsuza dek kurtulma şansı olacaktır. Lazer epilasyon, kıl alma yöntemlerinin lazer ışınları kullanılarak uzun vadeli sonuç hedeflenmesidir. Vücuttaki istenmeyen tüylerden sonsuza dek kurtulmanın tekniğidir lazer epilasyon. 1997 yılında Amerika’da bulunan lazer epilasyon yöntemi Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA tarafından onaylanmış güvenli bir kıl bitirme tekniğidir. VN Güzellik Merkezi, lazer epilasyon alanındaki önderliğiyle istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen değerli hastalarını bekliyor.

İstenmeyen tüylerden kurtulma amacıyla kullanılan lazerler ve ışık kaynakları şunlardır;

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

En çok bilinen ve uygulanan lazer epilasyon çeşitleri şunlardır;

  • Alexandrite Lazer,
  • Diode Lazer
  • Nd Yag Lazer

Alexandrite Lazer: 755 nm dalga boylu Alexandrite Lazer büyük başlığı sayesinde seanslarda başlarda daha fazla etki alınmasını sağlar. Kıl kökleri zayıfladıkça ve kıllar azaldıkça ise etkisi azalan bir sistemdir. İnce tüyler için etkisi azalır.

Diode Lazer: 810nm ile 925 nm arasında etki sağlayabilen Diode Lazer ince tüylerin giderilmesinde, tüy tipine göre seçim yapmamızı kolaylaştırmakta tanınan sistemdir. Yüz bölgesinde de diğer uygulamalara karşılaştırılınca daha etkilidir. Soğutucu jel ile uygulanır. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir ve batık kıl köklerinde etkilidir. Açık cilt tiplerinde uygulanabilmesinin yanında manuel ayarlama imkanı sağladığından koyu renkli ciltlere de zarar vermeden uygulanabilir.

Nd Yag Lazer: Diğer iki tip uygulamaya göre acının daha çok hissedildiği bir işlemdir. 1064nm dalga boyu ie etkisi daha fazladır. Koyu cilt tiplerinde hatta zencilerde bile tercih edilebilmektedir.

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Lazer epilasyon, cilt altındaki kıl köklerine yüksek enerjili lazer ışınları göndererek çalışır. Lazer ışınları kıl köklerindeki melanin pigmentini hedef alır ve ısı üreterek kıl köklerini zarar verir. Zarar gören kıl kökleri, kıl üretimi için gerekli olan hücreleri kaybeder ve artık kıl çıkaramazlar.

Lazer epilasyon tedavisi, genellikle hafif bir rahatsızlık hissi verir, ancak bu hissiyat kişiden kişiye değişebilir. Lazer epilasyon işlemi sırasında, cildin hassasiyetine ve bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak ağrı veya rahatsızlık hissi yaşanabilir. Ancak, çoğu kişi için işlem ağrıya dayanılabilir düzeydedir.

Lazer epilasyon tedavisi, tedavinin yapılacağı bölgenin büyüklüğüne ve kılların yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Örneğin, yüz bölgesi veya bikini bölgesi, bacaklar veya kollarla karşılaştırıldığında daha kısa sürebilir. Tipik olarak, bir seansta birkaç dakika ila bir saat arasında sürer.

Lazer epilasyon sonrası, ciltte hafif kızarıklık, şişlik veya tahriş görülebilir. Bu yan etkiler genellikle kısa süreli ve geçicidir.

  1. Lazer epilasyon sonuçları, kişinin cilt tipine, kıl yapısına, tedavinin yapıldığı bölgeye ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genellikle, birkaç seanstan sonra kıl büyümesi %80’e kadar azalabilir. Kalıcı sonuçlar elde etmek için, kişi tam bir tedavi planına uymalıdır.

Farklı Sorularınız var ise aşağıda bulunan WhatsApp linkine tıklayarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.