saç ve saç bakımı

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır? Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi veya kellik sorunu yaşayan kişilere, saç köklerini donör bölgeden alarak kellik olan bölgelere nakletme işlemidir. Bu işlem, genellikle androgenetik alopesi (genetik saç dökülmesi) veya travma sonrası saç kaybı gibi durumları tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilir. Saç ekimi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve genellikle birkaç saat sürebilir. İşlem sonrasında, ekilen saç kökleri doğal saç büyüme döngüsüne uygun olarak dökülür ve yaklaşık 2-3 ay sonra yeni saçlar çıkmaya başlar. Yaklaşık 6-12 ay içinde sonuçlar daha belirgin hale gelir ve saçların doğal görünümü elde edilir.

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin en büyük sebebi, genetik faktörlerdir ancak başka sebeplerden de saçlarınız dökülebilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme saç kalitesini etkiler. Gerilim ve üzüntüler tüm vücut sağlığını ve bağışıklık sistemini bozar ve bu da saç dökülmesine neden olur. Tiroit bezi hormonlarının dengesiz çalışması saç dökülmesine sebep olabilir. Saçlar cansız, kuru ve soluk görünür. Doğum sonrası, menopoz ve menopoz sonrası dönemlerde, diabet hastalığı, beslenme bozuklukları, çeşitli ilaç kullanımları, kansızlık, sistemik hastalıklar da saç dökülmelerine sebep olabilen faktörlerdir. Mevsimsel dökülme adı verilen saç dökülmesi, özellikle bahar aylarında artmaktadır.

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekimi tedavisi sonrasındaki gün pansuman yapılır, antiseptik solüsyon ile bakım yapılır ve bandaj çıkarılır. Saç ekimi sonrası yıkamanın nasıl yapılacağı, size doktorunuz tarafından anlatılacaktır. Genellikle ilk yıkama için 3. gün beklenilmektedir. 2. hafta sonunda hasta kendi şampuanı ile normal yıkamaya dönebilir.

Saç ekimi yapılan bölge açık kalacağından, 1 hafta kadar bölgeyi dış temastan korumak gerekir. Bunu sağlamak için sırtüstü yatmak ve bölgeyi çarşaf, yastık vb. temaslarından korumak gerekir. Hafif dik durumda uyumak bu süreçte iyi bir çözümdür. Operasyon sonrasında kaşıntı gidermek için bir sprey kullanılabilir.

Saç ekimi tedavisi için yaş sınırı var mı?

Saç ekimi operasyonları 22 yaşını doldurmuş olan, sağlıklı herkese gerçekleştirilebilmektedir.

Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç ekimi hakkında araştırma yaparken önceliğiniz fiyat değil, tecrübe ve sonuç odaklı olmalıdır. Unutmayınız ki estetik bir müdahale hayatınızın sonuna kadar sizin imajınızı ve özgüveninizi belirler. Bazı saç ekimi sonuçlarını incelediğinizde kötü sonuçlar olduğunu görebilirsiniz. Özellikle saç ekiminden önce alın çizgisinin yanlış ve özensiz çizilmesi, kötü sonucu doğuran en büyük etkenlerden biridir. Bir diğer etken ise operasyon sonrası sürecin takip edilmemesidir.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm etkenlerin birleşme noktası tecrübe eksikliği ve ticari kaygı gözeterek işlem yapılmasıdır.

Detaylar bilgi ve danışma için aşağıda bulunan kurumsal WhatsApp iletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir