Genel

Arc Sistem Cold Plazma ile Cildinizi Yenileyin

Cold Plazma ( Soğuk Plazma ) Nedir?

Plazma enerjisinin kozmetik amaçlı kullanımını sağlayan cold plazma, bir cilt yenileme sistemidir. Plazma, uygulama bölgesinde gaz halinde bulunan azot ve su buharını iyonize ederek plazma enerjisi ile cilt yüzeyinde noktalar halinde hasar yaratır. 

Belli bir mesafeden uygulanan plazma işlemi, diğer birçok cilt yenileme sisteminden farklı olarak derin dokularda değil cilt yüzeyinde etkilidir. Plazma ile cilt arasındaki mesafede, havada asılı bulunan su buharı ve azot, kalemin ucundan çıkan enerji ile tepkimeye girdiği anda ortaya çıkan moleküler değişim cilt yüzeyindeki yenilenmesi istenen dokuyu, minik noktalar halinde hava uçurur. 

Katıdan direk olarak gaza geçişi sağlayan plazma enerjisi, cilt yüzeyini iyonize eder. Cilt yüzeyi noktalar halinde buharlaştırılır. Bu sınırlı hasarı tedavi etmek için harekete geçen cilt, kısa sürede minik yara kabukları ile birlikte tüm cildi onarır, yeniler. 

Cold Plazma Nasıl Uygulanır?

Uygulama bölgesi anestezik kremle uyuşturulduktan sonra plazma ile belirlenen bölgeye milimetrik aralıklarla tarama yapaılır. Uygulama bölgesinde soğuk ile beyaz noktalar sıcak ile yanık gibi görünen küçük kahverengi noktalardan bir ağ görüntüsü ortaya çıkar.   

İşlem yapılacak bölgeye ve uygulamanın amacına göre seans süresi değişir. Plazma başta göz çevresi olmak üzere yüzün tamamında güvenle uygulanmaktadır. Derinliği oldukça düşük olması sebebiyle göz çevresi gibi hassas dokularda işlem yapmak için uygun bir sistemdir. 

Tek seansta muhteşem sonuçlar elde edilebilen, hasta memnuniyeti yüksek bir uygulamadır fakat iyileşme süreci zaman zaman meşakkatli olabilir. Hastanın bu konuda doğru şekilde bilgilendirilmesi, plazma penin başarısı açısından önemlidir. 

Cold Plazma Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Cilt yenileme uygulamalarının birçok amacı olabilir; lekelerden kurtulmak, cildi canlandırmak, kırışıklıkları yok etmek gibi. Plazma pen uygulaması ilk başlarda lifting etkisi ile göz kapağını kaldırmak için kullanılır fakat kısa süre sonra, bir cilt yenileme ve gençleştirme sistemi olarak göz çevresi dışında tüm yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kullanılmaya başlanır. 

 • Ameliyatsız göz kapağı kaldırma 
 • Göz çevresi gençleştirme
 • Alın kırışıklıkları tedavisi 
 • Cilt yenileme, sıkılaştırma ve germe 
 • Gıdı toparlama 
 • Dekolte sıklaştırma 
 • Leke tedavisi 
 • Cilt tonu eşitleme 
 • Siğil ve ben silme
 • El gençleştirme 
 • Bacaklarda ve karın bölgesinde çatlak tedavisi

Cold Plazma Seansları 

Cold Plazma ile ameliyatsız göz kapağı estetiği seansı, anestezik kremin etki etmesinden sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Plazma genel olarak seri bir uygulamadır diyebiliriz. Tüm yüz ya da karın bölgesinde çatlak tedavisi gibi uygulamalar en fazla 45 dakikalık seanslar şekilde planlanır. 

Tek seansta oldukça etkili sonuçlar elde etmek mümkündür fakat tedavinin içeriğine göre seans sayısı değişebilir. Plazma ile çatlak tedavisinden söz ediyorsak tek seans yetersiz olacaktır. Cilt gençleştirmede de aynı şekilde birkaç seans uygulama yapmak daha etkili sonuçlar elde etmemizi sağlar. Çok düşük göz kapağı tedavisinde işlemi tekrar etmek gerekebilir. Maksimum 3 seans olarak düşünebiliriz. 

Cold Plazma Uygulaması Sonrası 

İyileşme süreleri oldukça kişisel durumlardır, genel bilgilendirmeleri kendi yara iyileşme ritminizi göz önünde bulundurarak değerlendirmenizde fayda var. 

Plazma pen uygulaması sonrası ilk gün yüzünüz güneşte yanmış gibi sızlayabilir, cildiniz gergin olacaktır, ateş hissetmeniz normaldir, ödem oluşması ihtimal dahilindedir. Tüm bu etkiler uygulama sonrası giderek azalarak birkaç gün içinde tamamen kaybolur ve kabuk atma süreci başlar. 

Plazma pen yaptırmaya karar verdiğinizde bir hafta kadar nekahat dönemine izin verecek bir planlama yapmanız, enfeksiyon riskine karşı cildinizi ve sağlığınızı korumak açısında  önerilir. 

Plazma pen uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar söz konusudur ki yara iyileşme dönemi plazma pen uygulamasının başarısını büyük ölçüde belirler.

 • Cildinizi güneşten koruyun.
 • Cildinizi telefon ve bilgisayar ekranlarından yayılan UV ışınlarından koruyun. 
 • Güneş koruyucu kullanın, günden en az üç defa güneş kremini tazeleyin.
 • Yara kabuklarını asla yolmayın, elle müdahale etmeyin.
 • Cilt temizliğini özenli bir şekilde size önerilen içerikleri kullanarak yapın. 
 • İyileşme döneminde alkol ve sigaradan uzak durun.

Uygulama öncesi hastanın iyileşme dönemine dair detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir. Olası durumlara karşı hastanın bilinçli ve hazırlıklı olması, plazma pen tedavisinde yaşanabilecek birkaç sıkıntıya da tamamen ortadan kaldıracaktır. Çünkü plazma pen iyileşme süreci zaman zaman kişiyi zorlayabilir fakat sonrasında elde edilen netice o kadar güzeldir ki gösterilen sabır, emek ve özene fazlasıyla değer. 

Cold Plazma acıtıyor mu?

Uygulama öncesi işlem yapılacak alana lokal anestezi kremi uygulanır fakat ağrı eşiği düşük kişilerde seasn sırasında ufak ısırıklar türünde bir acı duyulması ihtimaldir. 

Kimler Cold Plazma yaptıramaz?

Yetişkin her yaştan kadın ve erkeğin kullanımına uygundur. Gebeler, sedef ve roses gibi cilt hastalıkları olanlar, on sekiz yaşından küçükler plazma pen tedavisi için uygun adaylar değildirler. 

Cold Plazma sonuçları kalıcı mı?

Plazma pen sonuçları cerrahi operasyonlar kadar uzun süreler kalıcıdır. Uygulama yapılan bölgeye, kaç seans işlem yapıldığına ve hastanın genel eğilimlerine göre değişiklik arz etse de beş yıla kadar kalıcı olabilir. Plazma pen sonuçları ilk iki yıl boyunca yüksek performans gösterir. 

FDA onaylı plazma pen, yıllar içinde tekrar edilerek, sonuçların daha uzun yıllar kalıcı olmasını sağlamak da mümkün. Cildin kendi kendini onarma yeteneğini harekete geçirme temel prensibi üzerine kurulu olması sayesinde, tekrar edilmesinde hiçbir sakınca yoktur. 

Cold Plazma zararlı mı?

İz kalması gibi bir risk dışında plazma pen son derece güvenli bir uygulamadır. Hiçbir zararı yoktur çünkü kanama olmaz, dikiş kesi gerektirmez, herhangi bir yabancı madde cilde şırınga edilmez. Tamamen doğal bir iyileşme ve yenilenme sürecini harekete geçirir. Sonuçlar çoğu zaman hastayı da uygulamayı yapan hekimi ve uzmanı da ziyadesiyle memnun eder.  

Cold Plazma öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Plazma pen uygulaması öncesi aspirin ve benzeri kan sulandırıcıların kullanımına 1 hafta önceden ara vermiş olmak gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken herhangi bir şey söz konusu değildir. 

Üst ve alt göz kapağındaki deri fazlalığı, göz kapağı kırışıklıkları, göz çevresindeki kaz ayakları, dudak üstünde oluşan çizgi ve kırışıklıklar, kulak önü kırışıklıkları, aktif akne ve skarlar, ciltte kabarık lezyonlar (et benleri, siğiller), lekeler (güneş, hamilelik ve yaşlılık lekeleri), yara ve ameliyat kesi izleri, boyun ve karın çevresi kırışıklıklar, sarkmalar, ergenlik ve gebelik sonrası deride oluşan çatlaklar için kullanılır.

VN Güzellik Merkezi

Cold Plazma Kimlere Uygulanır?

Tüm yaş gruplarına, tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.

Cold Plazma Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemle uygulamanın yapıldığı bölgede gaz halinde var olan su buharı ve azot, yüksek enerjiyle plazma enerjisine dönüştürülür. 

Bu enerji cilt üzerindeki lezyonu buharlaştırarak problemli dokuları yok ederken, yeni doku oluşum sürecini de başlatır. İşlem kısa sürer, anestezik kremle kolayca uygulanabilir. Pansuman gerektirmez.

Uygulama yapılan bölgede yenilenme etkisi artarak devam eder. Kıl köklerini, kılcal damarları, yağ ve sinir dokularını etkilemez. Enfeksiyon ve skar riski yoktur. İyileşme sürecinde hastanın güneşten koruma faktörü içeren likit bir fondöten kullanması yeterlidir.

Kaç Seans Gerekir?

Tek uygulamada hedeflenen sonuçlara ulaşılır. Ancak gerekli durumlarda 2 veya 3. Seanslar planlanır.

Plazma Enerjisi İle Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Cilt Gençleştirme

Cilt yüzeyine etki ederek hızlı bir şekilde yenileme sağlayan bu yöntem; göz kapağındaki fazla derinin ve kırışıklıkların giderilmesini sağlıyor, ameliyata gerek olmadan cildi gençleştirmeye yardımcı oluyor.

COLD PLAZMA ARC SYSTEM

Soğuk Plazma Uygulama Alanları

 • Cilt lekeleri bakım onarımı
 • Ameliyat izi, iyileşmeyen yara onarımı
 • Yüz toparlama ve lifting etkisi
 • Göz kenarları yağ bezesi onarımı
 • Kaz ayakları kırışıklık bakım onarımı
 • Ameliyatsız düşük göz kapağı onarımı
 • Göz altı torbalarının onarımı
 • Göz altı kırışıklık bakım onarımı
 • Dudak üstü barkod çizgileri bakım onarımı
 • Vücut çatlaklarının onarımı
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması
 • Cilt problemleri (Egzema, sedef, mantar)
 • Dekolte ve boyun toparlama
 • Gıdı sarkması ve onarımı
 • Siğil ve nasır onarımı
 • Saç köklerinin onarımı
 • Terleme problemlerinin çözümü,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir