Genel

CGF Kök Hücre Tedavisi (CGF-CD34 ) Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi günümüzün yaygın sorunlarından biri haline geldi ve durdurulması için anında harekete geçilmesi gerekiyor. Ama neyse ki herhangi bir özel ameliyata gerek kalmadan, yani Büyüme Faktörü Konsantre (GFC) Terapi Tedavisi ile kişinin trombositleri ile hızlı bir şekilde rezerve edilebilir ve geri kazanılabilir.

CGF Nedir?

Büyüme Faktörü Konsantre Terapisi veya GGF tedavisi, üstün doğal sonuçlar sunmak için adayın kan hücrelerinden elde edilen son derece güvenli, özel, konsantre bir büyüme faktörü preparatıdır.

Kan Trombositleri çeşitli büyüme faktörleriyle zenginleştirilmiştir. Wockhardt Bilim Adamları, Büyüme Faktörü Konsantresi özel olarak tasarlanmış bir Workhardt GFC kiti olduğundan, bunları kandan yüksek bir konsantrasyonda çıkarırlar. Toplanan GFC daha sonra hassas aletler ve uzmanlar tarafından tedavi edilmek üzere sahada uygulanır. Genel süreç, trombosit kaybını içermez ve pirojen değildir, güvenlidir ve hasarlı dokuları doğal olarak yeniler.

Bu gelişmiş ve en yeni saç dökülmesi tedavisi, kişinin yalnızca 3-4 seansta en iyi sonuçları almasına yardımcı olur. Bu nedenle, kaybedilen saçları geri kazandırmak için yapılması gereken en iyi prosedür olarak kabul edilir.

GFC tedavisiyle ilişkili farklı Büyüme Faktörleri nelerdir?

Kan trombositlerinde, dokuların yenilenmesine ve onarılmasına, kök hücre çoğalmasına, göçüne ve farklılaşmasına yardımcı olan çeşitli büyüme faktörleri depolanır. Böylece her GFC saç dökülmesiyle mücadelede farklı bir rol oynar.

 • Trombosit Türevi Büyüme Faktörü (PDGF):  PDGF saç büyümesinin artmasına yardımcı olur ve Vaskülarizasyon ve Anjiyogenez için bir uyarıcı olarak çalışır. Aynı zamanda mezenkimal kök hücrelerin ve endotel hücrelerinin mitogenezine ve fibroblastların çoğalmasına ve kemotaksisine de yardımcı olur.
 • Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF):  VEGF, saçın anajen fazındaki DP hücrelerinde eksprese edilir ve saçta perifoliküler anjiyogenezi düzenler. Ayrıca anajen büyüme fazı sırasında perifoliküler damar boyutunu da artırarak sürecin düzgün olmasını sağlar.
 • Epidermal Büyüme Faktörü (EGF):  EGF, saç hücresi çoğalmasını ve yenilenmesini teşvik eder ve mezenkimal ve epitelyal hücrelerin mitogenezini uyarır. Ek olarak, aynı zamanda anjiyogenezi de uyarır.
 • İnsülin benzeri Büyüme Faktörü-1 (IGF-1):  IGF-1, HF büyümesini korur, genel saç büyümesini artırır ve bir anjiyogenez uyarıcısı olarak çalışır.

Bunlar trombositlerden yüksek konsantrasyonlarda ekstrakte edilir ve hassas mekanizmalara sahip bir GFC terapi kitinde saklanır.

CGF Nasıl Yapılır?

Adım 1:  Kan Toplama.

Hastanın periferik kanından 15 ila 16 ml toplanır ve 4 GFC tüpüne eşit olarak dağıtılır.

Adım 2:  Trombosit Aktivasyonu ve Büyüme Faktörlerinin veya GF’lerin Salınımı.

Bu adımda, tüp 6-10 kez ters çevrilerek kan yavaşça karıştırılır ve ardından yaklaşık 30 dakika bekletilir. GFC tedavisi, tüpte bulunan ve PDGF, VEGF, EGF ve IGF-1’i trombositlerden serbest bırakan Wockhardt’a ait tescilli trombosit aktive edici çözelti ile trombositlerin aktive edilmesine yardımcı olur.

Adım 3:  GFC’nin ayrılması.
Daha sonra dört tüpün tamamı 3400 rpm’de 10 dakika boyunca santrifüjlenir ve karşı dengelemeye yardımcı olur. Ek olarak, saf GP’lerin RBC’lerden, WBC’lerden ve bunlarda bulunan diğer kan hücrelerinden ayrılmasına yardımcı olur.

Adım 4:  GFC’nin toplanması.
Tüpler Otolog büyüme faktörü konsantresi ve GFC’nin toplanmasına yatırılır. GFC’ler tüpün kapağında toplanır ve toplama şırıngası yardımıyla toplanır. İğnenin ucu tüpün kapağının hemen altına yerleştirilir. GFC’nin maksimum düzeyde geri kazanılmasını sağlar.

Adım 5:  GFC’nin uygulanması.
Toplanan GFC artık Uygulamaya hazırdır. GFC çıktısının rengi sarı-sarımsı kahverengi-turuncudan kırmızımsıya kadar değişebilir.

CGF Tedavisi Nasıl Olmalı?

 • Her Follirich GFC terapi kiti, tek seansta bir hasta için kullanılır.
 • En iyi sonuçları almak için üç ay boyunca üç seans yapılması tavsiye edilir.
 • Sonuçlar saç dökülmesinde azalma ve saç sayısında ve saç kalınlığında artışla ilişkilidir.
 • İhtiyaç duyulması halinde işlemden 4-6 ay önce bir seans tekrarlanabileceği gibi, tedavinin tamamı da her yıl tekrarlanabilir.

CGF Tedavisinin avantajları nelerdir?

GFC Terapisi, kişinin büyüme faktörlerini daha yüksek konsantrasyonlarda sağlayan yeni nesil saç dökülmesi tedavisidir.

 • Son derece etkilidir ve doğal ve gelişmiş yenilenmeyi destekler.
 • Saç sayısında ve kalınlığında istatistiksel olarak anlamlı artış garanti edilir.
 • %100 güvenli ve adayın kanından hazırlanmıştır.
 • Ağrı ve iltihaplanma riskini azaltan sıfır RBC ve WBC içerir.
 • Prosedürün rahatlığı ve kalitesi garanti edilir.
 • Optimum sonuçlar elde etmek için daha az sayıda seans gerekir.

GFC Tedavisinin Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saç dökülmesini önemli ölçüde azaltır ve saç köklerini canlandırır.
 • Saç kalınlığını ve hacmini artırır.
 • Saç greftlerini güçlendirir ve saç büyümesini destekler.

GFC tedavisinin PRP’den farkı nedir?

PRP veya Plateletten Zengin Plazma tedavisi 1970’li yıllarda trombositopeni ortamı olarak başladı; daha sonra nihayet 2000’li yıllarda Kozmetoloji alanında popüler hale gelir. PRP, yukarıdaki temel trombosit konsantrasyonuna sahip otolog kan plazmasının biyolojik ürünü veya kısmıdır. Her seferinde değişken bir sonuç çıkıyor. RBC’lerin ve WBC’lerin çıkarılmasının zor olduğu durumlarda tek döndürme veya çift döndürme teknikleri kullanıldı. İyileşme etkisi bile prosedürden kaynaklanan ağrı ve iltihaplanma ile ilişkilendirildi.

Bu terapiyi saç dökülmesi tedavisinde kullanırken birçok zorlukla karşılaşıldı: Büyüme faktörleri değil trombosit sağlıyordu, standartlaştırılmış protokoller yoktu, nitelik ve nicelik netliği belirlenmiyordu, çelişkili sonuçlar ve prosedürün karmaşıklığı.

GFC tedavileri de hastanın kanından elde edilir ve trombosit aktivasyonundan yalnızca yüksek konsantrasyonlarda büyüme faktörleri elde edilir. Bu nedenle trombosit kaybı olmaz ve genel prosedür zahmetsizce gerçekleştirilir. Ek olarak, PRP’den farklı olarak GFC, oda sıcaklığında 8 saat ve 4 santigrat derecede yedi gün saklanabilir. Böylece, genel sonuçlar minimum düzeyde ağrı, iltihaplanma ve enfeksiyon olasılığı ile optimum düzeydedir ve tüm prosedür daha az zaman alır.

CGF Tedavisi için en iyi adaylar kimlerdir?

GFC tedavisi, Alopesi’nin erken veya geç belirtileri olan kadın ve erkeklerde eşit derecede etkilidir. Ancak emin olmak için saç derinizin uzman doktorlar tarafından teşhis edilmesi önemlidir. Saç dökülmeniz için mümkün olan en iyi tedaviyi önereceklerdir.

GFC tedavisinin Fiyatı Nedir?

GFC terapi tedavisi, yenilikçi bir saç dökülmesi tedavisi olmasına ve PRP’den üstün olmasına rağmen oldukça ekonomiktir. Ayrıca tedavi edilen bölgeye bağlı olarak tedavinin ilk seanslarında gözle görülür sonuçlar verir.

CGF Tedavisi sonrası nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bir gün boyunca saçınızı veya saç derinizi taramaktan veya dokunmaktan kaçının.
 • İşlem yapıldıktan sonraki yaklaşık dört gün boyunca yorucu fiziksel çalışma ve ağır egzersizlerden kaynaklanan terlemeyi önleyin.
 • 1-2 gün boyunca saçlarınızı şampuanlamayın, sonrasında sadece doktorun önerdiği ürünleri uygulayın.
 • Doktor tavsiyesi doğrultusunda düzenli topikal ilaç uygulaması veya ilaç alımı gereklidir.

Not:  Tüm bu kısıtlamalar hastadan hastaya değişir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir