cilt Önerileri, Genel

Siyah Nokta Nedir ? Neden Oluşur ?

Siyah noktalar ciltte, genellikle yüz ve boyunda görülen küçük, koyu renkli lezyonlardır. Hafif aknenin bir özelliğidir, ancak başka akne belirtileri olmadan da ortaya çıkabilirler.

Siyah Nokta Nedir ?

Siyah noktalar bir tür komedondur. Komedonlar, ciltteki gözenekler ölü deri hücreleri ve sebum olarak bilinen yağlı, koruyucu bir madde ile tıkandığında meydana gelir. Cilt yüzeyinde görünen siyah noktanın üst kısmı koyu bir renge sahiptir.

Normalde saç, gözeneklerdeki saç köklerinden büyür ve altında sebum üreten yağ bezleri bulunur. Bu gözenekler tıkandığında, açık gözenekteki ölü deri hücreleri havadaki oksijenle reaksiyona girerek siyaha dönerek siyah nokta oluşturur. 

Siyah Nokta Neden Oluşur ?

Yaş ve hormonal değişiklikler önemli bir faktördür. Aknenin diğer semptomları gibi, siyah noktalar da en çok hormon seviyelerindeki değişikliğin sebum üretiminde bir artışı tetiklediği ergenlik döneminde görülür. Ancak her yaşta ortaya çıkabilirler.

Erkek cinsiyet hormonu olan androjen, daha fazla sebum salgılanmasını ve ergenlik döneminde cilt hücrelerinin daha yüksek dönüşümünü tetikler. Hem erkek hem de kızlar, ergenlik döneminde daha yüksek androjen seviyeleri yaşarlar.

Ergenlikten sonra adet, hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı hormonal değişiklikler de kadınlarda siyah noktalara neden olabilir.

Siyah Nokta Belirtileri Nelerdir ?

Ana semptom, siyah noktalara adını veren küçük, koyu renkli lezyondur. Siyah noktalar aknenin bir belirtisidir, ancak açık gözeneklerden kaynaklandığı için diğer akne lezyonlarından bazı yönlerden farklılık gösterirler.

Siyah noktalar inflamatuar değildir. Bu, enfekte olmadıkları ve sivilce ve püstüllerle aynı şekilde ağrı ve rahatsızlığa neden olmayacakları anlamına gelir.

Siyah noktaların kabarık bir dokusu vardır, ancak sivilcelerden daha düzdürler. Siyah noktaların neden olduğu görünüm değişikliği, bazı hastalarda utanma ve sosyal veya psikolojik zorluklara neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir